Rozdział I
§1
- Powołuje się Wolsztyńską Izbę Gospodarczą, zwaną dalej „Izbą”.
- Izba jest organizacją samorządną, posiadającą osobowość prawną. Do Izby na zasadach dobrowolności należeć mogą osoby fizyczne i prawne.
- Izba działa na podstawie ustawy o izbach gospodarczych z dnia 30 maja 1989 roku (Dz.U. nr 35 z 8 czerwca 1989 r. z późniejszymi zmianami).
§2
Terenem działalności Izby jest obszar województwa wielkopolskiego, a siedzibą władz miasto Wolsztyn.
§3
Czas trwania Izby jest nieograniczony.
§4
Izba używa pieczęci z napisem „Wolsztyńska Izba Gospodarcza” wraz z adresem.
Rozdział II
Cele i zadania Izby oraz sposoby ich realizacji
§5
Celem Izby jest podejmowanie i wspieranie wszelkich działań na rzecz rozwoju gospodarczego i intelektualnego swoich członków oraz rozwoju społeczno–gospodarczego powiatu wolsztyńskiego i województwa wielkopolskiego.
§6
Zadaniem Izby jest:
- Stałe reprezentowanie interesów swoich członków oraz działanie na rzecz ich ochrony w zakresie działalności gospodarczej wobec organów państwowych, samorządowych, organizacji krajowych i zagranicznych.
- Kształtowanie i upowszechnianie etyki w działalności gospodarczej a w szczególności doskonalenie norm rzetelnego postępowania w obrocie gospodarczym.
- Gromadzenie i rozpowszechnianie informacji wspomagających działalność gospodarczą członków Izby, w tym zwłaszcza informacji rynkowej, zaopatrzeniowej, finansowo–ekonomicznej i technicznej.
- Udzielanie pomocy w rozwoju i racjonalnym wykorzystaniu potencjału produkcyjno–handlowego członków Izby.
- Propagowanie i upowszechnianie osiągnięć naukowych, organizacyjnych i technicznych.
- Praca na rzecz kształtowania nowoczesnych form działalności gospodarczej.
- Przyczynianie się do tworzenia warunków rozwoju życia gospodarczego oraz wspierania inicjatyw gospodarczych członków Izby.
- Delegowania swoich przedstawicieli na zaproszenie organów państwowych i samorządowych do uczestnictwa w pracach instytucji doradczo–opiniodawczych w sprawach działalności wytwórczej, handlowej, budowlanej i usługowej.
- Informowanie o funkcjonowaniu podmiotów gospodarczych oraz wyrażanie opinii o stanie rozwoju gospodarczego na obszarze działalności Izby.
- Inspirowanie i rozwijanie współpracy gospodarczej z krajowymi i zagranicznymi podmiotami.
- Prowadzenie poradnictwa prawnego, podatkowego, organizowanie działalności szkoleniowej, wydawniczej, targowo–wystawienniczej.
- Świadczenie na rzecz członków pomocy w zakresie analizy rynku, promocji rynkowej i innych form działalności marketingowej.
- Wydawanie członkom na ich wniosek opinii niezbędnych do uruchomienia i rozwijania działalności gospodarczej a w szczególnych przypadkach poręczenia i gwarancji.
- Organizowanie sądownictwa polubownego, podejmowanie mediacji oraz uczestniczenie w postępowaniach sadowych w sprawach spornych związanych bezpośrednio z działalnością gospodarczą członków.
- Organizowanie zespołów doradczych oraz zatrudnianie pracowników i ekspertów do wykonywania zadań statutowych.
- Wykonywanie czynności gospodarczych a zwłaszcza legalizowanie dokumentów, wydanie certyfikatów, świadectw i zaświadczeń do umów konwencji międzynarodowych lub międzynarodowych zwyczajów handlowych.
- Podejmowanie działań nakierowanych na szeroko rozumiane przygotowanie swoich członków do funkcjonowania w mechanizmach gospodarczych UE.
- Integrowanie środowiska gospodarczego Powiatu Wolsztyńskiego, pozyskiwanie do działań nowych członków.
§7
Izba opiera swoją działalność na pracy społecznej członków. Do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.
§8
- Dla realizacji swych celów i zadań Izba może zawierać porozumienia lub umowy o współdziałaniu z innymi organizacjami, stowarzyszeniami a także organami i organizacjami krajowymi i zagranicznymi, zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym.
- Izba może prowadzić działalność gospodarczą na ogólnych zasadach określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności Izby służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między członków.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki :
§9
- Członkowie Izby dzielą się na:
- zwyczajnych
- wspierających
- honorowych
- Członkiem zwyczajnym może być podmiot prowadzący działalność gospodarczą z zastrzeżeniem art.1 Ustawy o izbach gospodarczych.
- Członkim wspierającym może być osoba prawna lub fizyczna zainteresowana merytoryczną działalnością Izby, która zdeklarowała wsparcie finansowe na rzecz Izby.
- Członkiem honorowym może być osoba fizyczna lub prawna, która poprzez swą działalność położyła szczególne zasługi dla realizacji celów statutowych Izby.
§10
- Osoby fizyczne, będące członkami Izby, wykonują swe prawa i obowiązki osobiście.
- Osoby prawne wykonują swe prawa i obowiązki przez pełnomocników. Pełnomocnik może reprezentować tylko jednego członka.
§11
- Przyjęcie w poczet członków Izby następuje na podstawie uchwały Zarządu, po wcześniejszym złożeniu przez kandydata pisemnej deklaracji. Od uchwały Zarządu w przedmiocie odmowy przyjęcia w poczet członków zainteresowany może odwołać się do Walnego Zgromadzenia w terminie 30 dni od daty otrzymania uchwały.
- Założyciele Izby stają się członkami z chwilą wpisania Izby do rejestru sądowego
§12
Godność Członka Honorowego nadaje i odwołuje Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu Izby.
§13
Izba nie posiada uprawnień władczych, a jej działalność nie może naruszać samodzielności członków, ani też wkraczać w ich sprawy wewnętrzne.
§14
- Utrata członkostwa w Izbie następuje przez skreślenie lub wykluczenie członka.
- Skreślenia z listy członków zwyczajnych Izby dokonuje Zarząd w następujących przypadkach:
- dobrowolnej rezygnacji z przynależności do Izby, zgłoszonej na piśmie Zarządowi, po uprzednim uregulowaniu należnych zobowiązań wobec Izby,
- likwidacji działalności gospodarczej.
- Wykluczenia członka zwyczajnego Izby dokonuje Zarząd w następujących przypadkach:
- nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek członkowskich lub innych zobowiązań przez okres przekraczający 6 miesięcy, pomimo pisemnego upomnienia,
- prowadzenia działalności rażąco sprzecznej z niniejszym statutem,
- popełnienia czynu, który godzi w dobre imię Izby lub jest rażąco sprzeczny z ogólnie przyjętymi normami postępowania.
- W przypadkach określonych w ust.3 ppkt a – c orzeka Zarząd Izby podając na piśmie przyczyny wykluczenia. Przed podjęciem uchwały Zarząd umożliwi członkowi złożenie wyjaśnień na piśmie lub osobiście na posiedzeniu Zarządu.
- Członek wykluczony ma prawo wniesienia odwołania w terminie 30 dni od daty doręczenia mu uchwały do Walnego Zgromadzenia, którego uchwała jest ostateczna.
Rozdział IV
Organy Izby
§15
Władzami Izby są:
- Walne Zgromadzenie,
- Zarząd,
- Komisja Rewizyjna,
- Sąd Koleżeński.
§16
- Kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej trwa 3 lata a ich wybór przez Walne Zgromadzenie odbywa się w głosowaniu tajnym.
- Członkowie wybrani do Zarządu mogą swe funkcje sprawować wielokrotnie.
- Uchwały władz Izby podejmowane są w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków chyba, że statut stanowi inaczej.
- Jeżeli w pierwszym terminie na posiedzeniu Walnego Zgromadzenia Izby nie uczestniczy wymagana liczba członków, wówczas w drugim terminie posiedzenia uchwały mogą być podjęte większością głosów oddanych przez członków obecnych. Drugi powinien być podany w zawiadomieniu o posiedzeniu i nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie co najmniej pół godziny po pierwszym terminie.
- Postanowienia ust.4 nie stosuje się do uchwały dotyczącej zmiany statutu i rozwiązania Izby.
§17
W przypadku ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz Izby w trakcie kadencji, skład osobowy władz jest uzupełniony poprzez przeprowadzenie wyborów na nieobsadzone stanowisko.
Walne Zgromadzenie
§18
- Walne Zgromadzenie członków jest najwyższą Władzą Izby.
- W Walnym Zgromadzeniu Członków biorą udział:
- z głosem stanowiącym – wszyscy członkowie zwyczajni,
- z głosem doradczym – członkowie wspierający i honorowi.
§19
- Walne Zgromadzenie może być zwyczajne i nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd Izby raz w roku, w terminie do 30 kwietnia.
- Walne Zgromadzenie obraduje w/g uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
- Obradami Walnego Zgromadzenia kieruje prezydium w składzie: Przewodniczący, Zastępca, Sekretarz.
- Prezydium Walnego Zgromadzenia wybierane jest w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów spośród członków Izby nie wchodzących w skład Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd Izby w szczególnie uzasadnionych przypadkach:
- z własnej inicjatywy,
- na żądanie Komisji Rewizyjnej,
- na pisemny wniosek co najmniej 1/3 ogólnej liczby członków zwyczajnych.
- Zarząd jest zobowiązany zwołać Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w ciągu 30 dni od dnia otrzymania żądania lub wniosku ogólnego sformułowanego wg ust.6 ppkt b i c.
- O miejscu, terminie i porządku obrad Walnego Zgromadzenia Zarząd powiadamia członków co najmniej na 14 dni przed terminem zebrania.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej ilości członków.
- Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie obraduje wyłącznie nad sprawami, dla których zostało zwołane.
§20
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
- Zatwierdzanie porządku obrad.
- Uchwalanie programu działania Izby.
- Wybór Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Sądu Koleżeńskiego.
- Rozpatrywanie odwołań od decyzji Zarządu odmawiającego przyjęcia w poczet członków Izby oraz decyzji o skreśleniu z listy członków.
- Rozpatrywanie odwołań od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego w sprawach członków w głosowaniu tajnym.
- Uchwalaniu regulaminu pracy Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.
- Rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego oraz podejmowanie uchwał w sprawach przedstawionych przez te organy.
- Udzielanie absolutorium Zarządowi na wniosek Komisji Rewizyjnej
- Uchwalanie zmian Statutu.
- Podjęcie uchwały o rozwiązaniu Izby.
- Podejmowanie uchwał co do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
- Ustalanie wpisowego i wysokości składek członkowskich.
- Podejmowanie uchwał w sprawie zbycia środków trwałych w tym nieruchomości.
- Uchylanie decyzji Zarządu.
- Tworzenie podmiotów gospodarczych i przystępowanie do już istniejących.
Zarząd
§21
Zarząd jest najwyższym organem Izby w okresie między Walnymi Zgromadzeniami.
§22
- Zarząd składa się z 5 osób wybieranych przez Walne Zgromadzenie.
- Członkowie Zarządu ze swojego grona wybierają:
- Prezesa
- Zastępcę Prezesa
- Skarbnika
- Sekretarza
§23
- Zarząd odbywa posiedzenie co najmniej raz na kwartał.
- Posiedzenie Zarządu zwołuje Prezes lub jego Zastępca.
- Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów. W razie równej ilości głosów przeważa głos Prezesa.
- Na posiedzenia z głosem doradczym mogą być zapraszane osoby spoza składu Zarządu.
§24
Do kompetencji i obowiązków Zarządu należy:
- Wykonanie uchwał Walnego Zgromadzenia.
- Przyjmowanie i skreślanie członków Izby.
- Ustalanie rocznych programów Izby i zatwierdzanie preliminarzy finansowych.
- Rozpatrywanie sprawozdań z wykonania planów finansowych oraz zatwierdzanie bilansów.
- Rozpatrywanie skarg i wniosków dotyczących działalności Izby.
- Uchwalenie regulaminów funduszów celowych.
- Zarządzanie majątkiem Izby w tym: podejmowanie uchwał w sprawach zbycia i nabycia nieruchomości oraz środków trwałych Izby.
- Podejmowanie uchwał w sprawach przystąpienia do Krajowej Izby Gospodarczej i innych organizacji.
- Zwoływanie i ustalanie porządku obrad Walnego Zgromadzenia.
- Podejmowanie uchwał we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji innych władz.
- Angażowanie i zwalnianie pracowników Biura, a także ustalenie zasad wynagradzania pracowników biura Izby.
- Ustalanie zakresu działalności Biura Zarządu.
§25
- Oświadczanie woli w sprawach finansowych, w imieniu Izby składa dwóch członków Zarządu lub pełnomocnicy działający w ramach umocowania.
- Zarząd może uchwałą upoważnić Prezesa Izby do składania oświadczeń woli w sprawach finansowych w imieniu Izby jednoosobowo. Uchwała określi zakres pełnomocnictwa.
§26
- Pracami Zarządu kieruje Prezes. Do obowiązków Prezesa należy:
- reprezentowanie Izby na zewnątrz,
- wykonywanie uchwał Zarządu,
- kierowanie bieżącą działalnością Izby i Zarządu,
- uczestniczenie w posiedzeniach organów Izby,
- podejmowanie uchwał Zarządu oraz nadzór nad ich realizacją.
- W przypadku nieobecności (choroby) Prezesa, jego obowiązki przejmuje Zastępca.
Komisja Rewizyjna
§27
- Komisja Rewizyjna składa się z 3 osób.
- Komisja Rewizyjna wybiera ze swojego grona Przewodniczącego i Sekretarza.
§28
- Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należą:
- kontrolowanie całokształtu działalności Izby,
- przedstawienie Zarządowi protokołów kontroli i występowania do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli,
- prawo żądania zwołania Nadzwyczajnego Zgromadzenia Walnego, a także prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu,
- zwołania Walnego Zgromadzenia, w razie nie zwołania go przez Zarząd Izby w terminie ustalonym statutem,
- składanie na Walnym Zgromadzeniu wniosków o udzielenie (lub odmowę udzielenia) absolutorium Zarządowi,
- składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zgromadzeniu.
- Komisja może korzystać z opinii rzeczoznawców. Koszty opinii pokrywa Izba.
§29
- Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Izby.
- Komisja działa na podstawie regulaminu uchwalonego przez Walne Zgromadzenie.
- Komisja Rewizyjna ma prawo żądać od członków i Zarządu złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.
- W przypadku określonym w §28 pkt 1 ppkt d Walne Zgromadzenia winny być zwołane w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty ostatniego zwykłego terminu przewidzianego statutem.
Sąd Koleżeński
§30
- Sąd Koleżeński składa się z 3 osób.
- Sąd Koleżeński ze swego grona wybiera Przewodniczącego i Sekretarza.
§31
Do kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy:
- rozpatrywanie spraw związanych z nieprzestrzeganiem przez członków postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Izby,
- rozpatrywanie sporów między członkami Izby powstałymi na tle działalności Izby, na ich wniosek,
- rozpatrywanie sporów i prowadzenie mediacji pomiędzy podmiotami gospodarczymi na ich wniosek.
§32
Sąd Koleżeński orzeka w pełnym składzie.
§33
- Sąd Koleżeński może orzekać następujące kary:
- upomnienie,
- zawieszenie w prawach i obowiązkach członka Izby na okres: od 6 miesięcy do 2 lat,
- wykluczenie z Izby.
- Od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia w terminie 30 dni od daty otrzymania orzeczenia.
§34
Organizacja i tryb postępowania Sądu Koleżeńskiego określa regulamin uchwalony przez Walne Zgromadzenie.§35
- Dla zapewnienia pełnej realizacji zadań statutowych zarząd może powołać Biuro Izby.
- Biuro jest organem wykonawczym Zarządu Izby.
§36
- Strukturę organizacyjną Biura ustala Zarząd Izby.
- Zarząd może do pracy w biurze zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę.
- Kierownikiem zakładu pracy, w rozumieniu Kodeksu Pracy wobec pracowników Biura jest Prezes Izby.
Rozdział V
Majątek i fundusze Izby
§37
- Majątek Izby stanowią ruchomości, nieruchomości i fundusze.
- Na fundusze składają się:
- wpływy z wpisowego i składek członkowskich,
- darowizny, dotacje, zapisy i spadki od osób krajowych i zagranicznych,
- wpłaty na fundusze celowe,
- wpływy z działalności statutowej Izby, dochody z własnej działalności gospodarczej, dochody z majątku Izby.
- Izba prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§38
Składki członkowskie powinny być wpłacane do końca II kwartału każdego roku za rok bieżący.
§39
Izba może tworzyć spółki i przystępować do już istniejących.
Rozdział VI
Zmiana statutu i rozwiązanie Izby
§40
- Uchwalenie statutu wymaga potwierdzenia jego przyjęcia przez złożenie na nim swoich podpisów przez członków założycieli.
- Zmiany statutu oraz podjęcie uchwały o rozwiązaniu Izby przez Walne Zgromadzenie wymaga większości ¾ głosów przy obecności przynajmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
- Podejmując uchwałę o likwidacji Izby Walne Zgromadzenie wyznacza likwidatora oraz określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenia majątku Izby.
§41
Statut wchodzi w życie po zarejestrowaniu przez Sąd Rejonowy właściwy dla siedziby Izby.
§42
Statut został przyjęty uchwałą Walnego Zgromadzenia odbytego w dniu 17.02.2000r., co członkowie założyciele własnym podpisem potwierdzają:
Jerzy Gintrowicz
Krzysztof Lisiewicz
/62 podpisów członków założycieli/
za zgodność
z up. STAROSTY
mgr Zbigniew Artwiński
SEKRETARZ POWIATU